Pielgrzymka do Ziemi Świętej
Dodane przez Esfares dnia Maj 06 2013 23:02:41

Pielgrzymka w Roku Wiary do Ziemi Świętej w dniach 5-13 kwietnia 2013 r. Parafii Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie

Powierzając się Bożej Opatrzności i z DUCHEM PIELGRZYMA, o co prosił Ojciec Antonii Rojek - misjonarz i nasz przewodnik w Ziemi Świętej - wyruszyliśmy godzinę przed północą w czwartek 4 kwietnia. Czas niezwykły, bo kilka dni wcześniej przeżywaliśmy Triduum Paschalne i nadal trwamy w Okresie Wielkanocnym. Do ziemi po której wędrował Jezus i na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. Osiem dni pielgrzymowania śladami Jezusa od Jerozolimy i Betlejem, przez górzystą i pustynną Judeę do pięknej zielonej Galilei i położonej tam rodzinnej miejscowości naszego Pana - Nazaretu.Rozszerzona zawartość newsa

Pielgrzymka w Roku Wiary do Ziemi Świętej w dniach 5-13 kwietnia 2013 r. Parafii Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie


Powierzając się Bożej Opatrzności i z DUCHEM PIELGRZYMA, o co prosił Ojciec Antonii Rojek - misjonarz i nasz przewodnik w Ziemi Świętej - wyruszyliśmy godzinę przed północą w czwartek 4 kwietnia. Czas niezwykły, bo kilka dni wcześniej przeżywaliśmy Triduum Paschalne i nadal trwamy w Okresie Wielkanocnym. Do ziemi po której wędrował Jezus i na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. Osiem dni pielgrzymowania śladami Jezusa od Jerozolimy i Betlejem, przez górzystą i pustynną Judeę do pięknej zielonej Galilei i położonej tam rodzinnej miejscowości naszego Pana - Nazaretu.

Moment dotknięcia Ziemi Zbawiciela, zwanej Piątą Ewangelią był dla nas radością i wielkim w naszym życiu wydarzeniem. Na lotnisku Ben Gurion w Tel-Avivie oczekiwał nas o. Antoni. W drodze do hotelu Casa Nova o. Antoni powiedział, że tak jak Jozue wprowadził Izraelitów, tak o. Serafin nas wprowadza na tę Świętą Ziemię. Za ten wspólny święty czas dany nam od Boga z serca dziękujemy. Zakwaterowanie na pięć dni i nocy w jednym miejscu, w odległości pięciu minut drogi do Bazyliki Bożego Grobu dało możliwość bycia w Świątyni codziennie, to wielka łaska. Już pierwszego dnia po Mszy Świętej w kaplicy hotelowej i po kolacji nasz przewodnik poprowadził nas do Bożego Grobu na Kalwarię, gdzie z wielkim wzruszeniem dotykaliśmy Świętej Skały, na której stał Krzyż Zbawiciela. Każdy dzień obfitował w modlitwę, w Słowo Boże i dawał możliwość kontemplacji i łączenia się z Chrystusem, nie tylko we Mszy Św., podczas których składaliśmy intencje naszej Parafii, własne i bliskich, ale także w każdym świętym miejscu naznaczonym Jego obecnością. Ojciec Antoni w każdym z nawiedzanych miejsc raczył nas Żywym Słowem Bożym z Pisma Świętego, jak i wszyscy obecni wśród nas kapłani podczas głoszenia Słowa Bożego w sprawowanych Eucharystiach.


W sobotni ranek 6.04.- spacerujemy po Jerozolimie mijamy, Bramy Jaffa, Nową, Damasceńską, Heroda, Lwów zwaną Bramą Szczepana i kierujemy się na teren Kościoła Św. Anny, miejsca narodzenia Maryi i Sadzawki Betesda. Potem rozpoczynamy rozważać Mękę Pana Jezusa wzdłuż drogi Via Dolorosa. Od Kaplicy Biczowania, Kaplicy Skazania, część stacji drogi Bolesnej, to wyznaczone miejsca na uliczkach gwarnych. Kroczyliśmy jak Pan Jezus w zgiełku handlujących. Ostatnie stacje Drogi Krzyżowej mają miejsce w Bazylice. Tam po raz pierwszy przez Kaplicę Anioła wchodzimy do Grobu, gdzie Jezus został pochowany i z którego Chrystus powstał z martwych. Modlimy się przy Kamieniu Namaszczenia. Po obiedzie u Sióstr Elżbietanek przeszliśmy wzdłuż murów Jerozolimy do Kościoła Zaśnięcia Matki Bożej, z Góry Syjon oglądaliśmy panoramę miasta. Tam w Wieczerniku Ostatniej Wieczerzy o. Antoni odprawił dla nas Mszę Świętą i obdarował o. Serafina i ks. Jana kielichami eucharystycznymi ozdobionymi sceną Ostatniej Wieczerzy, a nas różańcami z drzewa oliwnego.


W niedzielę Miłosierdzia Bożego 7.04.- po Mszy świętej na Kalwarii w Kaplicy Przybicia do Krzyża odprawionej pod przewodnictwem o. Serafina jedziemy nad rzekę Jordan, potem kolejno udajemy się nad Morze Martwe, do Jerycha pod Górę Kuszenia i do Betanii miasta Łazarza, Marii i Marty. Wieczorem w Bazylice Grobu Bożego – o. Antoni w Kaplicy Św. Heleny mówi o historii znalezienia Świętego Krzyża .


Poniedziałek 8.04.-rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy Świętej przy Bożym Grobie. Dalej nasze pielgrzymowanie to Kościół w Betfage, skąd Jezus wyruszył na osiołku, a następnie wjechał do Jerozolimy prze Złotą Bramę, byliśmy w Kaplicy Wniebowstąpienia z odciskiem stopy Jezusa, dalej Kościół Pater Noster, potem w kształcie łzy Kościół Dominus Flevit, upamiętniający miejsce, w którym Jezus zapłakał nad Jerozolimą, Ogród Getsemani ze Skałą Agonii, Grotą Zdrady i Grobem Maryi. Osiem drzew oliwnych z czasów Chrystusa i Bazylika Narodów to miejsca, gdzie w skupieniu modlitewnym wchodzimy w misterium Jezusowej męki i Jego krwawego konania. Po obiadowej przerwie u Sióstr Brygidek na szlaku pielgrzymkowym był Kościół Św. Piotra In Gallicantu, obok schody, które pochodzą z czasów Jezusa, którymi schodził On z Wieczernika do Getsemani, a potem prowadzony po pojmaniu do Kajfasza i dalej byliśmy przed Murem Płaczu zwanym też Ścianą Płaczu.


Wtorek 9.04.– Pole Pasterzy i Bazylika Narodzenia, do której wchodzi się przez „drzwi pokory”, aby zgłębić tajemnice naszej wiary, gdzie uczestniczymy we Mszy Świętej w Grocie Narodzenia, potem Kaplica Groty Mlecznej, i dalej jedziemy do Ain Karem miasta św. Elżbiety i św. Jana.


W środę 10.04. opuszczamy Jerozolimę w lekkim deszczyku i udajemy się do Nazaretu, na ostatnie trzy dni wędrowania po Ziemi Obiecanej Izraela. W drodze wjeżdżamy na Górę Tabor, gdzie Pan Jezus przemienił się na oczach swoich apostołów, docieramy na Górę Karmel, do Hajfy i Sanktuarium Stella Maris (Gwiazda Morza).


Czwartek 11.04. -Góra Błogosławieństw, Tabgha – miejsce upamiętnienia rozmnożenia chleba i ryb, Kościół Prymatu św. Piotra i tu Msza Św., Kafarnaum, gdzie Jezus wygłosił mowę eucharystyczną i rejs statkiem po Jeziorze Genezaret do miejscowości Ain Gev na rybę św. Piotra. Ostatnim miejscem w tym dniu była Kana Galilejska, gdzie dziewięć par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.


Piątek 12.03. – spędziliśmy w Nazarecie, rozpoczęliśmy dzień Mszą Świętą w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, mamy czas na modlitwę w Bazylice Zwiastowania i Kościele Św. Józefa, potem wszyscy udajemy się do nowoczesnego centrum kinowego, w kaplicy modlimy się przed Najświętszym Sakramentem, a na koniec zwiedzamy część odkrywkowo – muzealną domu Maryi.


Sobota 13.04. -W nocy z piątku na sobotę wyjazd z Nazaretu na lotnisko. I powrót do domu.
Z pielgrzymami z miejscowości leżących na południu kraju i bliskimi o. Serafinowi, a także z pasterzami na czele z przewodnikiem o. Antonim stanowiliśmy jedną rodzinę. Bóg zapłać!


                                                                                                                                  M. Zawieja